3. Operační systémy

Historie vývoje OS

50. léta

První počítače neměly žádný operační systém. Každý počítač byl unikátní a bylo nutno napsat program přímo pro něj a často jej dokonce zadávat přímo v binárním kódu.

Na konci 50. let až začátkem se objevovaly první náznaky OS, tehdy zvaného monitor - ten zaváděl úplně základní systém ochrany paměti (program nemohl zapisovat do oblasti paměti monitoru), IO operace.

60. léta

Zavedení jednoduchého OS, který umožňoval běh více programů zároveň a přepínal mezi nimi, jak postupně čekaly a dokončovaly IO operace. Byly to takzvané spool-ovací systémy (SPOOL - Simultaneous Peripheral Operation Online). Každý výrobce měl takový vlastní operační systém, které se od sebe naprosto odlišovaly a operátor se musel vždy vše znovu učit od začátku.

70. léta

Léta nejvýznamnějšího operační systému - UNIX. Tento systém byl po 30 let, nejpoužívanějším OS. Jeho návrh byl jedinečný ve své jednoduchosti, nezávislosti na jakémkoliv HW a především poměrně velké standardizaci, která umožňovala správcům systému přecházet mezi jednotlivými implementacemi UNIXu bez časově náročného zaškolování na úplně jiné prostředí.

80.léta

Tyto léta znamenala velké rozšíření 8 a 16 bitových počítačů (Commodore 64, ZX Spectrum, Amiga, IBM PC/XT, Apple).Počítač doma - Standard. - Revoluční MacOS. Poprvé integroval (GUI) = myš hlavní pracovní nástroj.

90.léta

Přichází Linux a stává se hlavním OS pro sálové počítače.

Druhy Operačních Systémů

Windows

Vznikl na principu, že lze spouštět více aplikací najednou, kde každá běží ve svém vlastním okně podle filozofie WIMP(„window, icon, menu, pointer“).

Do určité míry otevřený a upravitelný.

Linux

Svobodný a otevřený počítačový operační systém, který je založený na linuxovém jádru. Linuxové systémy jsou šířeny v podobě distribucí, které je možné nainstalovat nebo používat bez instalace (tzv. live CD). Používané licence umožňují systém zdarma a velmi volně používat, distribuovat (kopírovat, sdílet) i upravovat.

MacOS

Systém macOS je plně přizpůsoben počítačům Macintosh. Základ systému se jmenuje Darwin a je složen z hybridního jádra unixového typu XNU spolu s množstvím BSD, GNU a dalších open source nástrojů. Nad jádrem je množina knihoven, služeb a technologií, které jsou přejaty většinou z NeXTSTEPu a předchozího operačního systému MacOS.

MacOS je velmi uzavřený systém, skoro osobně neupravitelný, zato stabilní a velmi bezpečný systém.

Android

Je mobilní operační systém založený na jádře Linuxu, který je dostupný jako open source. Je používán na smartphonech, tabletech, chytrých televizích a dalších zařízeních. Jeho vývoj vede firma Google pod hlavičkou konsorcia firem. Výrobci zařízení mohou Android upravovat při dodržení stanovených podmínek. Název je často doplněn o název prostředí, které vyvíjí sám vývojář například MIUI od Xiaomi, One UI od Samsung, nebo je zcela vynechán.

Sám o sobě Android není tak bezpečný jako například iOS, protože ho můžou používat různé firmy a značky a aktualizace jsou velmi pomalé než se dostanou na ostatní modely od různých firem.

Programové vybavení – software, struktura, verze

V nejpoužívanějších systémech (Windows, MacOS) jsou dostupné vlastní defaultní programy výrobců - např. textové editory, prezentační programy, editovací programy, přehrávače videí apod.

Microsoft si u těchto programů zakládá na obsáhlosti a velkém množství akcí, kdežto Apple spíše na designu a jednoduchosti.

Každá jednotlivá aktualizace změní aktuální verzi na novou, jak u programů tak i samotných operačních systémů.

Nejnovější OS verze těchto systémů je Windows 10 a MacOS Big Sur.

Operační systémy PDA,MDA

PDA

(personal digital assistant – osobní digitální pomocník) je malý kapesní počítač, který bývá ovládán obvykle dotykovou obrazovkou stylusem. Původně měly PDA za cíl především pomoci s organizováním času a kontaktů. PDA jsou výkonná zařízení a zvládají i přehrávání videa a velké množství dalších aplikací, např. byly často používány pro čtení elektronických knih. Mezi nejčastěji používané operační systémy na PDA patří Windows Mobile, Palm OS a Symbian OS, ale také je možné nasadit na PDA Linux, například JLime.

MDA

(Mobile Digital Assistant - mobilní digitální pomocník) je přístroj slučující funkce PDA a mobilního telefonu. Typický přístroj této kategorie má tzv. "chytrý" operační systém (dříve byl patrně nejrozšířenější Windows Mobile, nyní mnohé další), který umožňuje spolu s nainstalovaným softwarem číst a editovat běžné kancelářské dokumenty, spravovat e-mailovou komunikaci, vést si podrobný kalendář a adresář kontaktů a tyto data také synchronizovat se stolním počítačem.

Tablety

Chytré telefony

Využití OS

Notebook/ Netbook

Osobní počítače

Pracovní stanice (workstation)

Sálové počítače (mainframe)

Superpočítače